Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem ustawienia zębów, czym zajmuje się lekarz ortodonta. To tyle, jeśli chodzi o definicję, jednak powszechnie kojarzy nam się ona z prostowaniem zębów w celach estetycznych. Poprawienie wyglądu uśmiechu nie jest jedynym i najważniejszym celem ortodoncji.
Oczywiście, że nie! Do naszego gabinetu zgłaszają się pacjenci w każdym wieku - a co nas szczególnie cieszy, coraz częściej dorośli decydują się na poprawę swojego uśmiechu. Noszenie aparatu ortodontycznego przestało być domeną nastolatków - nareszcie! Leczenie ortodontyczne to znacznie więcej niż prostowanie zębów - dzięki niemu pacjent może skutecznie pozbyć się problemów logopedycznych, zmniejszyć skłonność do pojawiania się próchnicy, czy chorób dziąseł.
Jakich aparatów używamy w leczeniu ortodontycznym?
Postęp technologiczny sprawił, że dzisiaj w leczeniu ortodontycznym możemy wybierać między wieloma różnymi rodzajami aparatów. Są to:
Aparat stały metalowy
Najbardziej klasyczny i wciąż najczęściej stosowany rodzaj aparatu ortodontycznego. Jego elementy wykonane są z metalu, przez co aparat jest wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia. Ten aparat zasługuje na uwagę ze względu na korzystną cenę.
Aparat stały estetyczny
W przypadku tego aparatu zamki wykonywane są z mniej widocznych materiałów - może to być aparat szafirowy / kryształowy lub porcelanowy / ceramiczny. To rozwiązanie dedykowane jest osobom, które wysoko cenią sobie estetyczny wygląd.
Aparat ruchomy
Ten rodzaj aparatu często stosuje się przy wczesnym leczeniu dzieci i młodzieży ale nie tylko. Zadowalające efekty można osiągnąć jedynie przy regularnym korzystaniu z aparatu. Nie każda wada zgryzu może być jednak leczona przy użyciu aparatu ruchomego.
Niewidoczne nakładki
To nowoczesne i wyjątkowo estetyczne rozwiązanie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Niewidoczne nakładki prostujące pozwalają w dyskretny sposób poprawić wygląd uśmiechu. Z użyciem tego aparatu można z powodzeniem leczyć niemal wszystkie wady zgryzu. Co ważne nakładki można zdejmować do czyszczenia oraz na czas posiłku. Niewidoczne nakładki pozwalają też znacznie skrócić czas leczenia ortodontycznego.