Historie pacjentów
Pacjent: Tomasz, 40 lat, ze Szczecina.
Historia: W młodym wieku pacjent utracił znaczną ilość zębów stałych, co miało istotny wpływ na estetykę jego uśmiechu oraz funkcję zgryzu. Braki zębowe przyczyniły się do obniżenia pewności siebie i dyskomfortu w codziennym życiu.
Leczenie
Zachowawcze: W ramach tego etapu pacjentowi zrealizowano leczenie ubytków próchnicowych oraz odtworzenie zębów, które mogły być naprawione.
Leczenie Chirurgiczne: Przeprowadzono niezbędne zabiegi chirurgiczne, które miały na celu usunięcie zębów nieodwracalnie uszkodzonych oraz przygotowanie jamy ustnej do dalszego leczenia.
Leczenie Ortodontyczne: Aktualnie pacjent jest w trakcie leczenia ortodontycznego, które ma na celu prawidłowe ustawienie zębów oraz stworzenie odpowiednich warunków do przyszłych uzupełnień protetycznych.
Leczenie Protetyczne: W planie jest również wykonanie uzupełnień protetycznych, które mają na celu przywrócenie estetyki i funkcji zgryzu pacjenta.
Pacjent: Katarzyna, 22 lata, ze Szczecina.
Historia: Pacjentka urodziła się bez zawiązków górnych dwójek (zęby 12 i 22). Brak tych zębów miał wpływ na estetykę uśmiechu oraz funkcję zgryzu.
Leczenie ortodontyczne: W ramach leczenia ortodontycznego odtworzono miejsce dla brakujących zębów. Użyto aparatów ortodontycznych, aby prawidłowo ustawić zęby sąsiadujące i stworzyć odpowiednią przestrzeń do odbudowy.
Odbudowa Kompozytowa: Po osiągnięciu odpowiedniego ustawienia zębów, brakujące górne dwójki zostały odbudowane kompozytem, co pozwoliło na przywrócenie estetyki i funkcji zgryzu.
Planowanie Leczenia Implantologicznego: Docelowo pacjentka planuje leczenie implantologiczne
Pacjent: Kobieta, zgłaszająca się w celu poprawy estetyki w odcinku przednim.
Historia: Pacjentka była niezadowolona z kształtu i ustawienia zębów przednich dolnych, a także z kształtu i proporcji zębów przednich górnych, które miały na sobie licówki i koronę pełnoceramiczną, założone wiele lat temu. Zależało jej na uzyskaniu jaśniejszych, ale jednocześnie naturalnie wyglądających zębów.
Leczenie:
- Wybielanie Zębów: Zęby pacjentki zostały wybielone metodą nakładkową.
-
Wymiana Wypełnień: Po trzech tygodniach wymieniono wypełnienia, które wymagały tego w zębach bocznych.
- Korekta Dziąseł: Wykonano korektę dziąseł laserem w łuku górnym w odcinku przednim, co pozwoliło poprawić kształt przyszłych koron. Przy okazji przeprowadzono podcięcie wędzidełka wargi dolnej, aby uniknąć odsłaniania się szyjek siekaczy dolnych.
- Projekt Uśmiechu: Po zaakceptowaniu przez pacjentkę projektu uśmiechu, rozpoczęto leczenie protetyczne.
- Protetyka: Wykonano korony pełnoceramiczne (cerkon napalany porcelaną) w odcinku górnym na zęby od 13 do 23 oraz w odcinku dolnym na zęby od 33 do 43.
Pacjent: Kobieta, zgłaszająca się z silnymi dolegliwościami bólowymi w okolicy górnych zębów po prawej stronie.
Historia: Pacjentka skarżyła się na ból, który występował od kilku miesięcy, jednak w ostatnim czasie nasilił się. Dodatkowymi objawami były nocne zaciskanie zębów oraz ból w stawach skroniowo-żuchwowych.
Diagnostyka: W celu postawienia diagnozy wykonano:
- Pantomogram (zdjęcie rentgenowskie całej szczęki)
- Tomografię komputerową
- Szczegółowe badanie wewnątrzustne
Badania wykazały:
- Konieczność powtórnego leczenia kanałowego w zębach 14 (czwórka górna prawa) i 16 (szóstka górna prawa) z powodu zmian przy wierzchołkach korzeni.
- Pierwotne leczenie kanałowe w zębach 15 (piątka górna prawa) i 17 (siódemka górna prawa) z tych samych przyczyn.
Leczenie: Ze względu na problemy z zaciskaniem zębów, pacjentce zalecono wykonanie szyny relaksacyjnej do zakładania na noc.
Po przeprowadzeniu wieloetapowego leczenia kanałowego i kilkumiesięcznej obserwacji radiologicznej, pacjentka poprosiła o wybielenie pozostałych zębów metodą nakładkową. Po dwóch miesiącach zrealizowano wykonanie pełnoceramicznych koron na zęby 14, 15 i 16, które zostały wcześniej odbudowane na wkładach szklanych.
Historie pacjentów - endodoncja
Pacjentkę podczas pobytu na urlopie dopadł silny ból zęba. Zgłosiła się do najbliższego gabinetu, gdzie udzielono jej doraźnej pomocy. Zdjęcie rentgenowskie wykazało, że kanały korzeniowe są niewidoczne, aby uratować ząb konieczne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Leczenie zostało przeprowadzone z sukcesem przez dr Paulinę Błażejak.
Pani Renata zdecydowała się na całkowitą zmianę w swoim uzębieniu. Na kontrolnym zdjęciu rentgenowskim, odnaleziono ząb w którym tkwiły narzędzia kanałowe pozostawione podczas leczenia 20 lat temu. Mimo tego, że pacjentka nie odczuwała z tego powodu dolegliwości to stan ten nie pozwalał na zrobienie estetycznej korony na tym zębie.
Leczenia kanałowego pod mikroskopem podjęła się dr Paulina Błażejak.Z zęba zostały wyciągnięte dwa metalowe pilniki. Kanały wypełniono, a ząb zaopatrzono estetyczną odbudową.
Pani Irenie od jakiegoś czasu dokuczał ból zęba, jednak dopiero nieprzespana noc skłoniła ją do szukania pomocy w gabinecie. Przyczyna okazał się ukryty kanał, pominięty przy poprzednim leczeniu. Pacjentka nie chciała zgodzić sie na usunięcie zęba, jedynym wyjściem było leczenie kanałowe pod mikroskopem, które zakończyło się sukcesem. Pacjentka zachowała ząb, unikając tym samym droższej odbudowy protetycznej.
Bławatkowa 1,
72-002 Szczecin - Dołuje